
Miért jó, ha gyerekjárgánnyal mentek oviba?
Itt a tavasz, végre jó az idő, előkerülhetnek a gyerekjárgányok! Érdemes ezeket nemcsak a hétvégi kirándulások során, hanem a napi közlekedésben is használni. Így a rendszeres testmozgás mellett sok dolgot tanulhatnak a gyerekek, az önálló közlekedéshez szükséges ismereteket is gyakorolhatjátok útközben.
Ismerős helyzet a reggeli nehéz indulásokról
Reggeli, fogmosás, öltözés, készülés… igazi kínszenvedés mindenre rávenni a gyerkőcöt. Mire végre kiértek a kocsihoz, még egy út vissza gyorsan az otthon felejtett alvókáért, tornazsákért vagy bármi másért és végül épp csak beértek időre az oviba. Nos, a tapasztalatok szerint bizony sokkal lelkesebben készülődnek, így jelentősen lerövidül a reggeli készülődés ideje, ha a gyerekek saját járgányon jöhetnek az oviba. Ugye milyen szuper lenne, ha reggeli után csemetéd útra készen várna a bejárati ajtó előtt?
Együtt mozgás, boldogabb család?
A reggeli indulást szerethetőbbé teszi, ha a véget nem érő kérlelések és a nyűgös indulás helyett pörgősen, vidáman indul a nap. Ez pedig az egész napi hangulatotokra hatással van. Apropó hangulat, tudtad, hogy a testmozgás hatására endorfin szabadul fel a szervezetben? Ez a boldogsághormon néven is ismert kémiai anyag oldja a szorongást, csökkenti a belső feszültséget, a stresszt és erősíti az immunrendszert. Pattanjatok nyeregbe vagy rollerre, és a kedvező hatás nem marad el!
Gyorsabban is beérhettek
A dugóban vesztegelve nemcsak a gyerekek, de a szülők is könnyen elveszítik a türelmüket. Gyalog túl sok időt venne el az út, de járgánnyal még gyorsabbak is lehettek, a reggeli csúcsforgalomban veszteglő kocsisort is beelőzhetitek. Sétálni egyébként sem minden gyerek szeret, ha viszont megtaláljátok a számára kedves gyerekjárművet, akkor nyert ügyetek van!
Önállóan is biztonságos közlekedés
Az autóhoz vagy a szülői kerékpár gyereküléséhez képest a saját járművel való közlekedés nagy önállóságot ad gyermekednek. A közös bringázás vagy rollerezés remek alkalom arra is, hogy elsajátítsa az önálló közlekedéshez szükséges alapokat. Te is nyugodtabban engeded el majd a későbbiekben egyedül, ha meggyőződtél róla, hogy pontosan tisztában van az alapvető KRESZ szabályokkal, begyakoroltátok és be is tartja azokat. Biztosan mondhatjuk, hogy amint anya és apa elengedi a kerékpárhoz támasztott botot a kislurkó elindul az önállósodás útján. Nagyon nagy sikerélményt adhat neki, hogy erre már ő egyedül is képes. Persze valljuk be mi szülők közben folyamatosan mantrázzuk, hogy jaj, vigyázz... lassabban... jesszus, mindjárt nekimegy! Ám fontos, hogy visszanézve ránk ne az aggódást érezze, hanem azt, hogy bízunk benne, klassz vagy.... menni fog ez. No hát, nem mondom, hogy könnyű! De, ha a gyerkőcünk képes fejlődni, menni fog ez nekünk is. Ugye?
Melyiket válaszd?
Futóbringa, kismotor vagy roller is használható már nagyjából 2 éves kortól kezdve. A gyerkőctől is függ, hogy melyik válik be leginkább. Nyilván érdemes mérlegelni, hogy ha a családban inkább rollereztek, akkor valószínű, hogy a gyermek is azt szeretné majd kipróbálni, de ha például a kisebb tesó kerékpár ülésen utazik, akkor lehet, hogy a futóbringára voksoltok majd. Érdemes még átgondolni, hogy milyen útvonalon tervezitek használni, ott melyik gyerekjárgány lenne a praktikusabb választás.
Bringa-nap: tegyetek egy próbát!
Ha nem tudjátok minden nap megoldani, hogy letegyétek az autót, vagy ne tömegközlekedjetek az oviba, suliba, akkor is érdemes egy napot választanotok, amit viszont mondjuk Bringa-nap (vagy ennél szellemesebb) névre kereszteltek. Szuperül feldobja az egész heti rutint, kis színt visz a szürke hétköznapokba, a gyerekek is várják majd a különleges alkalmat, amikor másként indul a reggel!
Mindezek mellett mennyi mindent fejleszt a gyerkőcnél a futóbiciklizés?
Egyértelműen a legfontosabb előnye a futóbiciklinek, hogy segít az egyensúlyérzék fejlesztésében. A futóbicikli használata során a gyermekeknek folyamatosan egyensúlyozniuk kell, hogy elkerüljék az eldőlést és instabil állapotot, miközben persze ide-oda imbolyognak kezdetben. Az ide-oda egyensúlyozás,folyamatos korrigálás segít a gyermekeknek megtanulni, hogyan kell fenntartani az egyensúlyt és ezáltal javítja az egyensúlyérzetüket, miközben folyamatosan figyelniük is kell.
És így el is érkeztünk a következő ponthoz. Trenírozza a kicsiket arra, hogy minél hosszabb ideig fenn tudják tartani a figyelmüket. Hiszen amíg a két kerék alattuk gurul nem lehet másfele elbámulni, mert hopp egy járdaszegély és hamar a saját bőrükön észlelik, hogy a figyelmetlenségnek bizony ára van.
A következő előnye a futóbiciklinek az, hogy segít a koordináció fejlesztésében. Amikor a gyermekek használják a futóbiciklit a lábaikat és a kezeiket koordinálniuk, összehangolniuk kell, hogy elérjék a megfelelő sebességet és irányt. A koordináció fejleszti a gyermekek motoros képességeit, ami számos más tevékenységhez is hasznos lehet a későbbiekben. Itt is fontos megjegyezni, hogy a koordinációs képességek fejlesztése egy valóban hosszú folyamat.
Szintén nagy előnye a futóbiciklinek, hogy segít a fizikai erőnlét javításában. A futóbicikli segít nekik megerősíteni a láb- és karizmaikat és ezáltal javítja az általános fizikai erőnlétüket is, miközben a gyermek szíve és tüdeje is keményen dolgozik, ezzel a gyermek állóképességét is fejlesztjük.
Véleményünk szerint a futóbicajnak az egyik legfontosabb hatása, hogy segít a gyermekeknek fejleszteni a szociális képességeiket. Hegyeket képes elmozdítani az a gyermek felnőve, ha megtapasztalja, hogy a szülei bíznak benne. Igen, el fog esni. Nem baj! Az igazán fontos, hogy megtanuljon újra felállni. Ez esés nélkül nem sikerülhet.
És vajon hogy kerülnek ide a társas kapcsolatok? Ahol egy gyerek bringázik, ott előbb-utóbb megjelennek a többiek is. Ha egy gyermek közösségben használja a futóbiciklit, akkor az segíthet neki abban, hogy közelebb kerüljön más gyerekekhez és könnyebben alakítson ki barátságokat. A futóbiciklik használata közben a gyerekek egymás mellett futnak és játszanak, így lehetőségük van beszélgetni és kommunikálni egymással. Miközben meg kell tanulniuk figyelni egymásra, hogy vajon mit akar másik, merre fog éppen fordulni, hogy nehogy összeboruljanak a végén.
Ezekre ügyelj, mielőtt futóbiciklit vásárolnál
- Súly: A futóbicikli megfelelő súlya rendkívül fontos. A túl nehéz bicikli nehezen kezelhető, míg ha túl könnyű a bicikli instabil lehet és könnyen felborulhat. A megfelelő súlyú futóbicikli lehetővé teszi gyermeked számára, hogy könnyen és biztonságosan irányítsa azt. És igen, nekünk szülőknek sem mindegy, ha elfárad csemeténk mekkora súlyt kell a vállunkon hazáig cipelni.
- Kormány: A futóbicikli kormányának megfelelő méretűnek kell lennie, hogy gyermeked kényelmesen tudja megtartani, irányítani a biciklit. A opcionális méretű kormány segíti a gyermeket abban, hogy stabilan tarthassa magát, és biztonságosan mozogjon. A biciklit élettartamát nagyban befolyásolja, ha a kormánymagassága állítható.
- Ülésmagasság: A megfelelő ülésmagasság segíti a gyermeket abban, hogy kényelmesen tudjon ülni és lábbal érjen le a földre és ez biztonságot jelent számára. Az ülésmagasság beállítása lehetővé teszi a gyermek számára, hogy stabilan tartja a lábát a földön, könnyebben lavíroz így a bicajjal.
- Kerekek: A futóbicikli kerekeinek megfelelő méretűnek és vastagságúnak kell lenniük, hogy stabilan tudja tartani a gyermeket. A megfelelő méretű és vastagságú kerekek segítenek abban, hogy a bicikli egyenletesen gördüljön, és megakadályozzák, hogy a bicikli könnyen felboruljon.
- Anyagminőség: A futóbicikli anyagminősége fontos szerepet játszik a bicikli tartósságában és az élettartamában. A magas minőségű anyagokból készült futóbiciklik hosszabb ideig használhatóak, bár valószínűleg a kerékpár árát is befolyásolják. Ám hosszabb távon igaz, hogy ami olcsóbb, az hosszabb távon bizony drágább lehet, hiszen a futóbiciklizés időszaka nem egy-két hónap, hanem 2,5 éves kortól 5-6 éves korig is tarthat és akkor a tesóról még szót sem ejtettünk.
Érdemes minden kritériumot körbejárni, úgy választani. Ha mindezeken túl vagytok pattanjatok bringára és irány a jó levegő. Mindehhez balesetmentes közlekedést kívánunk!
A gyerekek többsége 5 éves kor körül tanul meg kétkerekű kerékpárral közlekedni. Addig azonban hosszú út vezet a fejlődésben: olyan képességek kialakulására van szükség, amelyek ezt lehetővé teszik.
Egyre hűvösebbek a nappalok, de a borús, esős és ködös idő sem csábít hosszabb időtöltésre a szabadba. A játszótéren, kertben töltött órák tehát egyre rövidülnek, így viszont a lakásban kell valamilyen mozgásos játékkal levezetni a gyerekek felesleges energiáit. Blog bejegyzésünkben beltéri mozgásos játékokat ajánlunk óvodásoknak.
Ott vagyunk már? Ha utaztunk már egy vagy több gyerekkel kirándulni, nyaralni vagy távol élő rokonokat meglátogatni, ez a kérdés biztosan ismerősen cseng. Olyan játékokat ajánlunk, amivel autóban utazva lefoglalhatjuk a kisebbeket-nagyobbakat.
Beszereztük a legfontosabbakat: csemeténk kedvenc mesehősével díszített ágynemű, oviszsák már készen áll, a kényelmes váltócipő is csak arra vár, hogy a következő hetekben használatba vegyék. A Játékliget szakértője olyan gyakori kérdéseket és praktikus tanácsokat oszt meg velünk, amelyeknek hasznát vehetjük az ovikezdés előtti utolsó napokban és a beszoktatás idején.