Mikor kezdjünk gyurmázni?
Remek téli benti program, amivel hosszú időre lefoglalhatjuk a kicsiket. Emellett fejleszti a kreativitást és a finommotorikus képességeket, vagyis a gyurmázás az írás tanulásra is felkészít. Hány éves kortól és milyen játékokkal érdemes kezdeni?
Így fejleszt a gyurmázás
A gyurmázás akár egyedül is játszható, a kicsik szívesen bíbelődnek a figurák kialakításával. Alaposan megdolgoztatja a képzelőerejüket és a kreativitásukat is a különböző formák, ételek vagy épp állatok tervezése. A szem-kéz koordináció fejlesztése mellett, a gyúrás, ütögetés, formázás mozdulatai igazi edzést is jelentenek az apró kezeknek, ezekre az izmokra pedig szükség lesz a későbbiekben az olló használata és a ceruzafogás és az írás gyakorlása során.
Hány éves kortól javasolt?
Számtalan fejlesztő hatás mellett a gyurmázás egy bizonyos életkor, vagy inkább érettség alatt nem javasolt. A 2 évesnél idősebb gyermekeknél érdemes először próbálkozni, ám az alábbi esetekben javasolt inkább elhalasztani és egy későbbi időpontban újra megpróbálni a játékot:
- a gyermek a gyurmát a szájába veszi, kóstolgatja, esetleg megeszi
- a gyermek túl kicsi még ahhoz, hogy megértse az egyszerű tiltószavakat, figyelmeztetéseket, mint az „állj” vagy „ne”
- fontos, hogy a gyermek jól értse a gyurmázással kapcsolatban esetleg felmerülő egyéb helyzetekben is a kéréseinket: ne dugja az orrába, ne etesse meg a kutyával
- a megfelelő életkor fontossága persze nem csak a tiltások miatt fontos. A kognitív és motorikus képességek bizonyos szintű érettsége szükséges ahhoz, hogy a gyurmázás valódi élményt nyújtson a gyermek számára és ne pedig frusztrációt.
A gyurmaválasztás szempontjai
Vásárlás előtt olvassuk át az összetevőket, természetes alapanyagokból készült gyurmát válasszunk, nem csak azért, mert a gyermek megkóstolhatja, hanem mert a bőrével is hosszú időn á érintkezni fog. A legkisebbeknél praktikusan gondoljunk a takarításra is, egyszerűbb, ha olyan gyurmát választunk, ami lehetőleg nem hagy színes nyomot a felületen. Persze készíthetünk otthon is gyurmát, így teljesen biztosak lehetünk az összetevőkben. A legismertebb só. liszt és víz gyurmát különböző ételszínezékkel tehetjük változatosabbá.
Az első gyurma
A gyurmázáshoz ma már számtalan kiegészítő kapható, különböző formázók mellett komplett szetteket is beszerezhetünk. A gyurmával való ismerkedéshez a legegyszerűbb, ha néhány tégely különböző színű gyurmát beszerzünk és a gyermekre bízzuk a formázást. Az egyszerűbb golyó és kukacból lett csiga után néhány formázó eszközt is adhatunk a játékhoz. Később egyre összetettebb, változatosabb darabokkal bővíthetjük a játékot, például konyhai eszközökre vagy barkácskészletre hasonlító gyurmázó elemekkel. A profi gyurmázók pedig akár csokit is készíthetnek.
A linkre kattintva, további játékötleteket találtok gyurmázáshoz: Miért megunhatatlan játék a gyurma?
Képek forrása:
1. elkimmelito képe a Pixabay -en.
2. Watercolor photo created by bearfotos - www.freepik.com
3. Natalia Quintana képe a Pixabay -en.
4. Kasjan Farbisz képe a Pixabay -en.