Milyen a jó játék?
A legjobbat szeretnénk, olyat, amit nem unnak meg egyhamar a gyerekek, strapabíróak és játékosan fejlesztenek. De honnan tudjuk, hogy milyen a jó játék? Az alábbiakban ehhez adunk egy kis útmutatást.
Mennyiség helyett minőség?
A túl sok játék túlterheli a gyermekeket, a bőség zavara miatt hamar ráunnak az egyes játékokra. Nem is elsősorban a mennyiség a fő probléma – állítják ausztrál kutatók – hanem a játékok minősége. A túl sok hangot adó, villogó játék, a készen kapott inger, ami igazán nyűgössé teszi a gyerekeket. Az ilyen típusú „felhúzós” játékoknál a gyerek szerepe csupán annyi, hogy működésbe hozza a szerkezetet. A játék lényege azonban épp az, hogy a gyermek saját maga alkotja, és játszás közben képzeletben és valóságban folyton újraformálja, átformálja azt.
Bármiből lehet bármi
A játéknak csupán a képzelet szab határt – írta Vekerdy Tamás. Véleménye szerint a legjobb játékok a felnőttek mindennapi használati tárgyai kicsiben, a gyerekek méretére szabva. A pszichológus emellett azt is hangsúlyozta, hogy a gyerekek gyakorlatilag bármivel tudnak játszani, amit a környezetükben találnak, ha hagyjuk őket kibontakozni és nem nyomjuk el természetes késztetésüket a játékra a túl sok elektromos, csillogó, zenélő és gombnyomásra működő játékkal. Ezekkel kapcsolatban azonban azt is megjegyezte, hogy elsősorban akkor okoznak gondot, ha a játékok csak az érzelmek helyettesítésére szolgálnak. „Ha van dögönyözés, mondókázás, lovagoltatás, testi-lelki ölelés, akkor akár a csilingelő vödör is jöhet, és nem fog ártani. Ha helyette jön, az káros.” – írja Jól szeretni című könyvében.
5 játéktípus, amit érdemes beszerezni
A „jó” játékok azok, amelyek a gyermek életkorának és fejlettségi szintjének megfelelőek. A játékoknak ösztönözniük kell a tanulást és fel kell kelteni a gyermek érdeklődését, valamint biztonságosnak és tartósnak kell lenniük. Ezenkívül a játékoknak ki kell állniuk az idő próbáját (gondoljunk csak a Legora), és ideális esetben többféleképpen is használhatók az évek során. Érdemes változatos játékokat beszerezni, így egyformán biztosítani tudjuk a különböző területek fejlesztését.
1.Manipulációs játékok
Ebbe a csoportba tartoznak a gyermek finommotorikus készségeit fejlesztő játékok. A manipulációs, vagyis a kézzel végzett tevékenység lehet például építés építőjátékokkal, de ide sorolhatóak az egymásra és egymásba rakható játékok, öltöztető játékok, gyöngyök, fakockák, fürdőjátékok, valamint homokozó és vizes játékok is. Ezeknek a játékoknak fontos szerepük van a kézügyesség és a szem- kéz koordináció fejlesztésében, amire a későbbiekben szükség lesz többek közt a rajzoláshoz, íráshoz, öltözködéshez.
2.Aktív játékok
Ide sorolunk minden mozgásfejlesztő játékot, beleértve a különféle szabadtéri játékokat, labdát, csúszdát, hintát, gyerekjárgányokat. Az aktív játékok nagyszerűek az általános napi fizikai aktivitáshoz és a nagymozgások fejlesztéséhez.
3.Fejlesztő játékok
Tulajdonképpen minden játéktevékenység fejlesztő, hiszen a gyermek a játékon keresztül sajátít el új ismereteket és készségeket. A fejlesztő játékok egy célirányos csoportosítása a játékoknak, ezért itt több kategóriát is találunk, attól függően, hogy mely képességeket szeretnénk fejleszteni. Ennek megfelelően választhatunk például társas- és kártyajátékot, logikai játékot vagy könyvet.
4.Kreatív játékok
Kézműves foglalkozásokhoz festékek, papírlapok, lyukasztók, ragasztók és gyurmák. Minden olyan eszköz, aminek segítségével a gyerekek alkothatnak. Az első kreatív játékokat – például egy ujjfestéket – akár már 2 éves kor körül is beszerezhetjük. Később pedig egyre bonyolultabb kreatív játékokat is választhatunk, a gyermek életkorától függően.
5.Szerepjátékok
A gyerekek kicsi koruktól kezdve szeretik utánozni a felnőtteket. Szívesen tevékenykednek a játékkonyhában, gondoskodnak a játékbabákról, eljátsszanak megtörtént eseményeket a plüssállatokkal. A szerepjátékoknak a kreativitás és a fantázia fejlődésében is fontos szerepe van, hiszen bármilyen történeteket kitalálhatnak, amiket a kiegészítők - jelmezek, ruházat, sapkák, maszkok segítségével kedvük szerint alakítanak.
Ha kérdésetek van a játékválasztással kapcsolatban, keressetek bennünket elérhetőségeinken!