Mire jó az érzékelődoboz?
Gyermekek fejlesztésével, játékokkal foglalkozó amerikai blogokban, sensory bin név alatt sokszor előkerülnek az érzékelődobozok. Az akár a háztartásban fellelhető eszközökből és gyermekjátékokból elkészíthető játékokkal 1 évestől 12 éves korig szívesen játszanak a gyerekek. Blog bejegyzésünkben röviden összefoglaljuk, hogy mire is jó és tippeket adunk az érzékelődoboz elkészítéséhez.
Érzékelés és észlelés
Az érzékelés az érzékszervek által a gyermeket ért ingerek befogadása és közvetítése az agykéreg felé. Az agy az érzékleteket összekapcsolja a már megszerzett tapasztalatokkal, így jön létre az észlelés. Észlelésnek nevezzük például, amikor együttesen érzékeljük a hangokat, színeket és illatokat.
Sokoldalú fejlesztőeszköz
A gyerekek látják az érzékelődobozban lévő játékokat, érzik az illatát, hallják ahogyan az apró elemek egymással érintkeznek, miközben ők a kezükkel mozgatják. Az érzékelődoboz izgalmas és rendkívül ingergazdag játékot biztosít a gyerekek számára, közben pedig remekül fejleszti a finommotorikát, a figyelmet, beszédet, a téri tájékozódást és a taktilis érzékelést.
Szenzorosan túlérzékeny gyerekek
Taktilis érzékelésnek nevezzük a tapintás útján történő tapasztalatszerzést. Ennek a területnek a fejlesztése természetesen minden gyermeknek ajánlott, de a szenzorosan túlérzékeny gyerekek számára különösen fontos. Erre utal például, ha a gyermek nem szeret homokozni, nem szereti a piszkos lesz a keze, nem szeret mezítláb járni, zavarják a ruhacímkék.
A bőr a legnagyobb ingerfelvevő szervünk, az érzékelődobozok pedig lehetőséget biztosítanak arra, hogy a gyermek a saját komfortszintjének megfelelő mértékben, a számára még éppen megfelelő fokban lépjen kapcsolatba a különböző anyagokkal. Később pedig rendszerint egyre bátrabbá válnak.
Mi kerüljön az érzékelődobozba?
- A játékhoz érdemes tematikus érzékelődobozokat készíteni a gyerekeknek. A téma lehet például ünnephez, évszakhoz vagy aktuális kedvenc játékhoz kapcsolódó.
- A gyerekek nagyon élvezik a szabad játékot is az érzékelődobozokkal, gyakorlatilag csak a kreativitásuk szab határt a játéknak.
- Ha mi is melléjük telepedünk, akkor vihetünk egy kis csavart a játékba és gyakorolhatjuk például a számolást, a színeket vagy a téri tájékozódást. (például: hány autó van a dobozban?, milyen színű a dinoszaurusz?, mi van a házikó előtt vagy mögött?)
- Csipesszel szétválogathatjuk a dobozban található apróságokat – remek finommotorika fejlesztés!
- Kitalálhatunk saját történeteket, meséket a dobozban található tárgyakkal, nagyobbakkal beszélgethetünk környezetvédelemről, állatokról, természetről is.
Érzékelést, észlelést fejlesztő további játékainkat itt találod!
Képek forrása: Pinterest