Mozgás a lakásban – beltéri játék ötletek
Örökmozgó csemeték aggódó Anyukái fordultak hozzánk az elmúlt időszakban. Hogyan lehet kielégíteni a gyerekek hatalmas mozgásigényét, ha a jelenlegi helyzet miatt a lakásban maradunk? Ha számotokra is ismerős a probléma, olvassátok el az alábbi blog bejegyzést, összegyűjtöttük a beltéri mozgáshoz ajánlható, legkedveltebb játékokat.
Az óvodás- és kisiskolás korosztály nehézségei
Anna fia 7 éves, második osztályos. Tavaly kezdett karatézni, heti 3-4 edzése volt. A járványhelyzet miatt a rendszeres mozgás az egyik napról a másikra eltűnt az életéből, és most még a Nagyihoz sem mehetnek, ahol a kertes házban reggeltől-estig focizhatna, szaladgálna vagy a trambulinban ugrálna. De a kisebbekkel sem könnyű, Ági lánya óvodás. Egészen kicsi korától igényelte a napi 2 játszóteret, az ovi után mindig lent játszottak, hiányoznak a barátai is. A lakásban egyre nehezebb vele, szinte folyamatosan a nyomában kell lenni, mert egyre vakmerőbb dolgokat eszel ki, hogy a felesleges energiáit levezesse.
Gyerekek napi mozgásigénye
A fizikai aktivitás fejleszti a gyermekek motorikus képességeit, erősíti a csontokat és az izmokat, javítja a koordinációt, és nem utolsó sorban hangulatjavító is, ami a tartós bezártságban egy nagyon fontos hatás. A gyermekek mozgásigénye óvodáskorban a legnagyobb, a szakértők ekkor napi 2 óra mozgást javasolnak. 6 éves kortól pedig legalább napi 1 óra javasolt, persze minden esetben figyelembe kell venni a gyermek személyiségét, valakinek ennél jóval több aktív játékra is szüksége lehet.
Kreatív ötletek
A lakásban végezhető, beltéri mozgásos feladatokhoz korábbi blogbejegyzésünkben találtok tippeket. Ha ezeket már próbáltátok, vagy úgy érzitek, hogy új játékokkal dobnátok fel az otthoni készletet, akkor az alábbiakból érdemes válogatnotok.
Hintázzunk!
A legkisebbeknek egészen 9 éves korig ajánljuk ezt a függőhintát, amit rögzítőkészlettel együtt küldünk, így ha fúró van a háznál, másért nem kell kimozdulnotok. A hinta funkció mellett a gyerekek szeretik, mert be is kuckózhatnak, ha kicsit elvonulnának a szobájukban. Ha a játszótérről a hinta hiányzik leginkább, és meg tudjuk oldani, az ajtófélfába fúrva ez a laphinta is jó megoldás a mozgásra.
Dobáljunk!
A gyerekszoba falát is használjuk ki, elhelyezhetjük rajta például egy nagyobb üres felületen ezt a darst táblát. A játék teljesen biztonságos, kicsik is játszhatnak vele, nagyobbak pedig közben egy kis fejszámolást is gyakorolhatnak a célbadobás mellett. Ha a karokat megedzettük, jöhetnek a lábak! Igazi erősítés a babzsák kilövés! A játék nehézségi foka is növelhető, és egyszerre akár két gyermek is játszhat vele.
Maradjunk egyensúlyban!
Az egyensúly fejlesztő gyakorlatok hosszú időre le tudják kötni a gyerekeket. Újra és újra próbálkoznak, míg egyre ügyesebben oldják meg a feladatot. A két kedvenc az egyensúlyozó golyó készlet – ez később remek party játék lehet, többen is játszható – és a kígyó egyensúlyozó pálya.
Variációk ugrálásra
A gyerekek felesleges energiái sokszor ugrálás formájában mutatkoznak meg, aminek a kanapénk vagy a gyerekágy látja kárát. A bútorok épségét megóvni a kisebbeknek ugráló kutya, a nagyobbaknak ugráló unikornis segíthet. Ha még nem elég az ugrálásból, akkor jöhet ez a kis helyigényű trambulin, vagy egy ugróiskola. A lakásban bárhol leteríthetjük a játszószőnyeget, ahol van elég hely és a hozzá tartozó babzsákkal játszhatjuk az ugróiskolát. Az aktivizáló karikákkal ugrálhatunk is, de a játékok száma végtelen, attól függ, mihez van kedvünk. A fejünkön is egyensúlyozhatjuk, dobálhatjuk egymásnak, de a karunkon és a lábunkon is pörgethetjük. Apropó pörgetés, a hullahopp karikával akár a vállalkozó kedvű Anyukák is gyakorolhatnak! A mozgás és a móka nekünk is jót tesz, ebben az időszakban.
Nézz szét mozgásfejlesztő játékaink között, ahol további játék lehetőségeket is találsz!