ÖKO játékok: környezettudatosság a játékválasztásban
A tudatos vásárlói szempontok a környezetbarát gyerekjátékok kiválasztása során is érvényesülnek. Minőségi, strapabíró, variálható és újrahasznosított anyagokból készült játékokat is ajánlunk.
Te is fontosnak tartod a környezet védelmét és hiszed, hogy a gyerekek azt a példát fogják követni, amit a családban látnak? Szelektíven gyűjtitek a szemetet, együtt dobjátok az elhasznált elemeket és étolajat a gyűjtőbe? A távirányítós játékokban újratölthető akkumulátort használtok? Korábbi írásunkban már foglalkoztunk a környezeti neveléssel és a környezettudatossághoz is adtunk tippeket. A következőkben arra mutatunk példákat, hogy milyen szempontokra érdemes figyelnetek a játékválasztás során.
Környezetbarát alapanyagok
Drasztikusan csökkenteni tudjuk a háztartásban felhalmozódó műanyagmennyiséget, ha fajátékot választunk. Ha te is jártál már úgy, hogy például a műanyag kisautó hamar eltörött, vagy nem tudtál mihez kezdeni a kinőtt műanyag hintával, pontosan látod, hogy számtalan helyzet adódik, amikor érdemes tartós, elajándékozható, vagy lebomló játékot választanod.
Tipp: a Magni cég által gyártott betonkeverő lebomló alapanyagokból készül. A színes fa hintaülőke pedig tartós és kicsik számára is biztonságos.
Fajátékok
A fajátékok tartósságuk miatt is kiemelt helyen szerepelnek a listán, hiszen javíthatók, szerelhetők és felújíthatók, újrafesthetők. Állják a sarat, elkísérik a gyermeket akár több éven át, sőt testvéreket is kiszolgálnak.
Tipp: az Akros cég környezetbarát anyagokból készült kirakója nemcsak alapanyagaiban, de a témaválasztás miatt is telitalálat. A fa kirakó segítségével megismerkedhetünk a környezetünkkel, és megtanulhatjuk, mire figyeljünk, hogyan tudjuk megóvni.
Újrahasznosított anyagok
Egészen meglepő dolgok is készülhetnek PET palackokból. Jó példa erre a Bauer cég ÖKO plüss bocija vagy malackája. Elképesztő belegondolni, hogy nagyjából 8 műanyag palackból ilyen klassz gyerekjáték is készülhet. A kedvencek minden részlete – a tölteléken át a szemekig – újrahasznosított anyagból készül.
Tipp: Ha a kis kedvenc bepiszkolódott, 30fokon, ECO programmal is mosható.
Tanuljunk az környezet védelméről!
A környezetvédelmet a példamutatáson és a gyakorlati útmutatáson túl játékokos formában is tanulhatjuk. Újrahasznosításról alkothatunk sorozatot, veszélyeztetett állatokat ismerhetünk meg memóriajátékkal, kirakózhatunk a vízről, vagy mágneses golyóvezetővel tanulhatunk a szelektív hulladékgyűjtésről.
Tipp: az oktató játékok nemcsak a környezeti nevelésben segítenek. Játék közben, típustól függően különböző képességeket – például finommotorikus, megfigyelés, logikus gondolkodás - is fejleszthetünk.
De mivel homokozzunk?
Jön a jó idő, végre itt a tavasz, alig várjuk, hogy a szabadban töltsünk minél több időt. A gyerekek szívesen játszanak a homokozóban, építenek alagutakat, várakat, készülnek a homoksütik. A nedves homokban ásós, vizezős programhoz a legpraktikusabb választás a műanyag volna, de jó ha tudjuk, hogy létezik ennél jobb, környezettudatos megoldás is, a lebomló termékek!
Tipp: Sütiforma, lapát vagy locsolókanna, kisautó, vödör és lapát is kapható környezetbarát, lebomló anyagokból.
További ÖKO játékainkat itt találod.
Képek forrása:
1. Birthday photo created by pvproductions - www.freepik.com
2. Car photo created by rawpixel.com - www.freepik.com
3. School photo created by wirestock - www.freepik.com
4. Car photo created by senivpetro - www.freepik.com
5. Green photo created by master1305 - www.freepik.com