Ovis játékok, óvodai játékok
Az óvodás korú gyerekek alapvető tevékenysége a játék. Játszva tanulnak, a játék során sajátítanak el különböző ismereteket. Ebben nyújt segítséget az őket körülvevő esztétikus és inspiráló környezet, eszközök, bútorok és óvodai játékok. Blog bejegyzésünkben összegyűjtöttük az ovis játékok főbb jellemzőit, kiválasztásának szempontjait.
Főbb szempontok a csoportszoba berendezéséhez
- a jó ovis játékok variálhatóak, sokoldalúan felhasználhatóak,
- felkeltik a gyerekek figyelmét, esztétikusak,
- egyenlő arányban megtalálhatóak fiús és lányos játékok is,
- az apróbb elemekből álló vagy olvasást, felnőtt felügyeletét igénylő játékokat, rajzeszközöket magasan helyezzük el, a többi játék lehet a gyerekek által könnyen elérhető polcokon,
- a játékok könnyen tisztíthatóak, fertőtleníthetőek és biztonságosak.
Változatos óvodai játékok
A játékkészlet összeállítása során vegyük figyelembe a 3-7 éves gyerekek érdeklődését, életkori sajátosságait. Emellett a különböző fejlesztési területekre koncentráló óvodai játékok is hozzátartoznak a minőségi játékkészlethez.
Ovis játékok – néhány meghatározó eszköz
Az óvodai játékok között van néhány alapdarab, melyet érdemes beszerezni
Ilyenek az építőjátékok, szerelőkészletek, a puzzle és a társasjátékok. A kreatív, alkotó játékok és természetesen a szerepjátékok: babák, babaházak, autók, vonatok, szerelőasztal, játékkonyha kiegészítőkkel, bábok, orvos és boltos felszerelés.
A szerepjáték az óvodáskor jellemző játéka, nagyon fontos szerepe van a kreativitás, az empátia, az önkifejezés és a szókincs fejlesztésében is.
A kreatív, kézműves óvodai játékok segítségével, az alkotás örömén túl, remekül fejleszthető az írás tanulásához nélkülözhetetlen finommotorika.
A társasjátékok pedig a szabálytudat kialakulását és gyakorlását segítik. Ez az iskolaérettség egyik kiemelkedő feltétele, ezért nagyon hasznos, ha erre a játékfajtára 5 éves kortól kiemelt hangsúlyt fektetünk.
Játék az udvaron
A mozgás megfelelő fejlődéséhez lényeges, hogy a gyerekek több mozgásformát is kipróbálhassanak. Ennek érdekében a szabadtéri óvodai játékok között megtalálható a hinta, mászóka, csúszda és természetesen a homokozó is, homokozó játékokkal.
Emellett egyéb kiegészítőket is választhatunk, mint a kismotor vagy játszóasztalok, kréta segítségével pedig további játékokat is előhívhatunk, például az aszfaltra rajzolt ugróiskolát, vagy célbadobó köröket.