Puzzle gyerekeknek – baba kirakóktól a mesterművekig
Tudtad, hogy az első puzzle az 1760-as években készült és Nagy-Britannia térképét ábrázolta? A fából készült alkotás eredetileg oktatási célokat szolgált, ám a karton kirakók megjelenésével a puzzle a tantermekből a gyermekszobába és a nappalikba költözött. Népszerűsége azóta is töretlen, változatos témákban, ma már minden korosztály számára remek szórakozási lehetőséget kínál.
Az első puzzle
A baba első kirakóját az első születésnap környékén érdemes beszerezni. Ebben az életkorban még a fából készült puzzle a jó választás. Ezek strapabíróak, az sem baj, ha a kicsi a szájába veszi és az erőteljesebb kézmozdulatok sem tesznek kárt a játékban. Válasszunk kis fogantyúval ellátott kirakót, melynek darabjait könnyen tudja ki és be mozgatni, miközben fejlődik a finommotorikája, szem- kéz koordinációja és megfigyelő képessége is.
Bölcsődések kirakója
Két éves kor körül már a vastag kartonlapból készült kirakókkal is szívesen játszanak a gyerekek. Ezek általában 4 darabból álló kirakók, valamilyen kedves – például állatos vagy autós - mintával ellátva. A fogantyús kirakóból is érdemes még beszereznünk néhányat, a különböző témákban készült játékok a szókincsfejlesztésre is remek lehetőséget adnak, de a forma beillesztése is nehezítheti a feladatot.
Kockakirakók óvodásoknak
A kockakirakó már bonyolultabb játék, hiszen itt a kockák minden oldalán található egy-egy kép részlet. Először meg kell találni az összetartozókat, majd az egyes darabok helyét is, hogy összeálljon a teljes kép. A kockakirakó általában 3 éves kortól ajánlott. Óvodás korban már a felnőtteknek készült kirakókhoz hasonló játékokkal is megismerkednek a gyerekek, természetesen egyszerűbb, a korosztálynak szóló grafikával. Kezdjük először a kevesebb, például 15 darabból álló kirakókkal, majd ahogyan ügyesednek a gyerekek, jöhetnek a több darabból álló feladványok. Az ismeretek bővítéséhez is használhatjuk a kirakókat: például öltözködésről, növényekről és foglalkozásokról szóló párosító játékokkal.
Kis- és nagyiskolások kirakós játékai
A kisiskolásoknak készült kirakók általában 100-150 darabból állnak és rendkívül változatos grafikával készülnek. Ha ajándékba szeretnék meglepni valakit, válasszunk a kedvenc meséjéből készült képpel ellátott játékot. Ha kifejezetten oktatási céllal keresünk, akkor választhatunk a világ állatait vagy épp az óra tanulását megkönnyítő, vagy az angol nyelv játékos gyakorlására lehetőséget adó puzzlet is.
Kirakó kamaszoknak és felnőtteknek
Nagyobbaknak már 500 vagy 1000 darabos kirakót is választhatunk. A téma lehet egy szép tájkét, vagy egy olyan autóról, országról készült kép, amelyhez valamilyen közös emlékünk fűződik. Mivel ez ilyen nagy darabszámú kirakók rendszerint hosszabb idő alatt készülnek el, érdemes puzzle táblát, alaplapot is használnunk, így a félkész alkotást hozhatjuk, vihetjük, tárolhatjuk bárhol, ahol hely akad, nem foglalja el napokig vagy hetekig a nappali vagy az étkező asztalt. Az elkészült alkotásokat puzzle ragasztó segítségével rögzíthetjük, így akár a lakás dísze is lehet a későbbiekben, vagy ajándékba is adhatjuk.
Puzzle apának, anyának, a nagyinak és mindenkinek!
A puzzle remek fejlesztő eszköz gyermekeknek, ám a felnőttek és idősebbek is számos előnyét élvezhetik. A kirakós játék mindenkinek javasolt, aki pihenésre, mentális stimulációra és érzelmi jólétre vágyik. Az összeillő darabok keresgélése, a játékban való elmélyülés a meditáció során tapasztalható állapotba hozza az elmét. Segít a belső nyugalmat megteremteni, kiváló stresszoldó, hatására javul a koncentráció, fejlődik a problémamegoldó készség és a memória, a játék serkenti az általános agyi aktivitást. A sikerélmény pedig, amikor megtaláljuk az összeillő darabokat, kiváltja a dopamin felszabadulását, amitől jó hangulatunk lesz.
Ha téged is meggyőzött a puzzle, kirakó számtalan előnye, nézz szét kínálatunkban! A találatokat a különböző korosztálynak szóló kategóriákra szűkítve, a család minden tagjának találsz kirakót!
FINOMMOTORIKA FEJLESZTÉSE
Amikor gyermek érkezik a családba, akarva-akaratlanul rengeteg kérdés-, és ezáltal olyan információáradat zúdul a nyakunkba, amikre egyáltalán nem számítottunk. Speciális kifejezések, már-már szakszövegek kerülnek a látóterünkbe, mi pedig csak kapkodjuk a fejünket: hova is csöppentünk?
Szemfüles szülőként biztosan olvasni fogunk többek között a finommotorikáról is. De mi is az a finommotorika pontosan? És miért fontos gyermekünk fejlődésének folyamatában?
Az iskolakezdés stresszt jelenthet a szülőnek és gyermeknek egyaránt. Milyen jelekből ismerhetjük fel, ha gyermekünk stresszel és hogyan segíthetünk neki, hogy oldottabb hangulatban induljon a szeptember?
A kényszerű bezártságban a napok egyre hosszabbak, az idő elteltével egyre inkább fogynak az ötleteink, hogy mivel is kössük le csemeténket a lakásban. Jó hír, hogy a kézműveskedésre és a barkácsolásra a kicsik és még a nagyobbak is egyaránt kaphatók. A következőkben a kínálatunkban elérhető, kreatív játéktippeket osztunk meg veletek.
Messze még a tavasz, és habár egyre hosszabbak a nappalok, mégis már besötétedik, mire hazaérünk az óvodából. Ilyenkor néha bizony, mintha ólomlábakon jár az idő az esti fürdésig. Játékötletek óvodásoknak blog bejegyzésünkben ezért, most néhány saját bevált délutáni programötletet osztunk meg veletek.