Tudományos játékok gyerekeknek
Aki látta Öveges professzor fizikai kísérleteket bemutató tévésorozatát, már biztos tudja, hogy a tudomány nagyon is lehet izgalmas és szórakoztató. A fizika varázslójának meggyőződése szerint „Némelyik kísérletből több maradandó tudást szerzünk, mint egy egész könyv elolvasásából.” A következőkben ennek szellemében ajánlunk tudományos játékokat gyerekek részére. Legyen szó akár a fizika órán tanultak gyakorlásáról vagy kémiai kísérletekről, de a természetbúvárok és csillagászok is találnak kedvükre valót!
Tudomány a szabadban
Még tart az indián nyár, délutánonként és hétvégén, ha tehetjük, töltsünk több időt a szabadban és fedezzük fel a természetet! Kezdő természetbúvárok óriási nagyító alatt szemlélhetik a természet apró kincseit. Ha a nagyítóval észrevettünk egy érdekes bogarat vagy hangyát, akkor a bogárnézővel alaposabban is megvizsgálhatjuk, utána pedig szabadon engedhetjük. Ha a távolban zizeg a bokor, vagy a magasban kopog a harkály, akkor az apró kezekbe illő vagy a nagyobbak számára ideális távcső segítségével tudjuk jobban szemügyre venni. Az igazán komoly természetkedvelők számára pedig egy felfedező szettet ajánlunk többek közt zseblámpa és iránytű kiegészítőkkel.
Éjszakai felfedezések
Ha a nagy kalandozásban megfáradt természetbúvár hazatér, békésen álomba szenderülhet az állatok felfedezéséhez és éjszakai fényként is használható multilámpa mellett. Ha a sok kaland és az új felfedezések miatt érzett izgalom mégsem jönne álom a szemére, akkor a mini projektor képein keresztül ismerkedhetünk tovább a természettel, vagy a képek kapcsán beszélgethetünk az aznapi eseményekről, de felfedezhetjük projektor segítségével vagy az ablakból a csillagokat is.
Mikroszkóp alatt a világ
A gyerekek kíváncsiak. Mindenre. Hogyan működik? Miért akkora? Mi van benne? Miért pont az? Érdeklődésük kibontakozhat a mikroszkóp nagyítója alatt, ahol aztán az apró kavicsoktól kezdve a vízcseppekig mindent górcső alá vehetnek. A legkisebbek már óvodás kortól kezdve a gyermek játék mikroszkóp segítségével. Nagyobbak a pipettával és petri-csészével ellátott mikroszkóp szettel vagy a tudományos mikroszkóppal vizsgálódhatnak. Az igazán lelkes kis kutatók pedig akár saját laboratóriumot is berendezhetnek és vizsgálatokat is végezhetnek a kísérletező szettel.
Fizika és kémia
Párhuzamos és soros kapcsolás? Kicsit sem lesz unalmas a fizika, ha kísérleteken keresztül ismerkedhetünk a mágnesességgel, saját áramkört építhetünk, vagy saját rádiót, eső érzékelőt készíthetünk, biztosítékokat tesztelhetünk. Építhetünk működő autót vagy hajókat, gördülő, villogó és forgó járműveket, munkagépet, erőmérőt vagy épp időzítőt, riasztót és irányjelzőt. A kísérletek gyakorlásával pedig igazi villamosmérnökké is válhat csemeténk.
A kémia sem csak nehezen megjegyezhető fogalmakból és unalmas számításokból áll. Persze ahhoz, hogy ezt a tantárggyal épp ismerkedő kiskamasz valóban el is higgye, ki kell próbálnia néhány érdekes kísérletet, vegyi anyagok nélkül, saját laboratóriumban, akár már kisebb gyerekekkel is biztonságosan, például sóval, ecettel és liszttel, teljes laborfelszereléssel.
Robotok minden mennyiségben
A tudományos játékok sora nem is lenne teljes saját készítésű robotok nélkül. Fémtárgyak felkutatására is beprogramozhatjuk Mio-t, vagy applikáción keresztül, mobilról is irányíthatjuk MacroBot-ot. Tibo-t össze is szerelhetjük, kisebbek felnőtt segítségével megépíthetik, nagyobbak pedig akár a hidraulikus rendszerek működését is megismerhetik a robotkar segítségével.
Nyomok után kutatva
Detektív, régész vagy ásvány kutató? Kutass elrabolt és elásott kincsek után fémdetektorral, tartsd a kapcsolatot társaiddal walkie talkie segítségével és ha megvan a tettes, ne felejtsd el rögzíteni az ujjlenyomatot! Ha a keresgélés közben egy dinoszaurusz csontvázra bukkannál, a készlet segítségével könnyen kiáshatod és a csontokból összeállíthatod. Ha kincsek és dínók helyett inkább ásványok után vizsgálódnál, elkészítheted őket te magad, majd a kristályosodás folyamatát nyomon követheted.
A tudományos játékokkal segítheted, hogy gyermeked az őt körülvevő világot megismerje, felfedezze. A megélt tapasztalatokon keresztül megszerzett tudás a legmaradandóbb. Akár önálló játékra, akár családi kirándulások alkalmával vagy otthoni kísérletezésekhez.